کد خبر : 985
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۶:۱۵

سالکو نماد معتبری از جهش تولید در کشور

سالکو نماد معتبری از جهش تولید در کشور

ایران معدن: حسن روحانی، رئیس‌جمهوری در مراسم گشایش مجتمع آلومینیوم جنوب که به‌صورت ویدئوکنفرانس و با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در محل این واحد در استان فارس برگزار شد، از تلاش‌های وزیر صنعت، معدن و تجارت برای سرعت بخشیدن به تکمیل این طرح و همچنین اقدامات انجام‌شده برای عبور از تحریم‌ها در حوزه

ایران معدن: حسن روحانی، رئیس‌جمهوری در مراسم گشایش مجتمع آلومینیوم جنوب که به‌صورت ویدئوکنفرانس و با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در محل این واحد در استان فارس برگزار شد، از تلاش‌های وزیر صنعت، معدن و تجارت برای سرعت بخشیدن به تکمیل این طرح و همچنین اقدامات انجام‌شده برای عبور از تحریم‌ها در حوزه صنایع معدنی قدردانی کرد.این قدردانی در درجه اول بابت آن است که صنایع معدنی کشور در تحریم‌ها با مشکلاتی مواجه شدند، اما با همت وزیر و مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت، فعالیت در هیچ واحدی متوقف نشد. در ادامه نیز باید تاکید کرد طرح آلومینیوم جنوب در یک زمان‌بندی مناسب و در دوره کوتاهی به ثمر نشست و این پروژه می‌تواند الگویی برای سایر طرح‌های کشور شود.

رئیس‌جمهوری در این مراسم تاکید کرد: در مجموع در این حوزه کار بزرگی انجام شده است و این طرح یکی از آثار برجام در سال ۹۴ بود که امروز تکمیل و وارد مرحله تولید شده است. حسن روحانی با اشاره به برخی آمار ارائه شده از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره افزایش تولیدات فلزات اساسی کشور در سال ۹۸، گفت: در صنعت آلومینیوم با اجرای این طرح و همچنین ایجاد مجتمع صنعتی جاجرم تولید آلومینیوم ۲ برابر شده و این افتخار دولت تدبیر و امید است که در این حوزه با رشد ۱۰۰ درصدی روبه‌رو شدیم. در این مراسم، رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: این حجم از تولیدات صنایع معدنی علاوه بر تامین نیاز داخلی در صادرات نیز نقش قابل‌توجهی داشته و سال گذشته حوزه معادن و صنایع‌معدنی بخشی از نیازهای ارزی کشور را نیز تامین کرده است. وی ادامه داد: وزارت صنعت، معدن و تجارت در همه حوزه‌ها و به‌ویژه در حوزه فلزات اساسی برنامه‌ریزی دقیق کرده و با توجه به تعریف اعداد کمی برای ظرفیت تولیدات فلزات اساسی تا سال ۱۴۰۴، تمامی اقدامات و گام‌های برداشته شده در این راستاست.

رحمانی اضافه کرد: با تلاش‌های انجام شده در طول سال ۹۸، در تولید فولاد به رتبه ۱۰ جهان دست یافتیم و از کشورهایی همچون فرانسه و ایتالیا در این صنعت پیشی گرفتیم، همچنین در صنعت مس هم‌اکنون رتبه ۱۵ جهان را به خود اختصاص داده‌ایم و تا سال ۱۴۰۰ با برنامه‌ریزی انجام شده سعی خواهیم کرد رتبه دوازدهم دنیا را به خود اختصاص دهیم. در صنعت آلومینیوم پیش از این، رتبه ۱۸ جهان به کشور ایران تعلق داشت که با راه‌اندازی مجتمع آلومینیوم جنوب و مجتمع جاجرم هم اکنون به رتبه ۱۴ در جهان رسیدیم.

رحمانی تاکید کرد: برخلاف تصور عده‌ای که منتظر ظهور مشکلات برای تولید کشورمان در سال ۹۸ بودند، ما سال گذشته بیش از ۵‌.‌۲۳میلیون تن فولاد خام تولید کردیم که ۹‌.‌۵درصد افزایش داشت و همچنین محصولات فولادی با رشد ۹درصد و مس رشد بالای ۳ درصدی داشته و در طول تاریخ صنعت مس و برای نخستین با رکورد تولید شکسته شد.

وی ادامه داد: صنعت آلومینیوم نیز با وجود خارج شدن دو واحد اصلی از مدار تولید به سبب بروز برخی اشکالات، با تلاش‌های انجام شده روند تولیدش مثبت و تا حد بسیاری جبران شد. رحمانی گفت: در صنایع غیرفلزی نیز این روند مثبت در طول سال ۹۸ تداوم یافته و به‌عنوان نمونه در صنعت سیمان با تولید بیش از ۶۱ میلیون تن شاهد افزایش ۲‌.‌۱۱ درصدی و کاتد مس با ۳۹۹ هزار تن رشد ۵‌.‌۴ درصدی داشته است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: مجتمع آلومینیوم جنوب، ظرفیت‌های لازم برای تبدیل شدن به عسلویه معدنی ایران را دارد و ما به‌دنبال تحقق این هدف با اولویت توسعه، اشتغالزایی و افزایش سرمایه‌گذاری در این منطقه هستیم.

رحمانی تصریح کرد: در مقایسه با ابتدای انقلاب اسلامی، با توجه به ایجاد مجتمع آلومینیوم جنوب و مجتمع جاجرم بیش از ۷۰ درصد به ظرفیت تولید آلومینیوم کشور افزوده شده که این رقم در حوزه تولید بیش از ۱۰۰ درصد رشد را نشان می‌دهد.

وی گفت: مجتمع آلومینیوم جنوب (سالکو) تنها واحد تولید‌کننده آلومینیوم کشور است که تمامی بخش‌های تولیدی اعم از واحد احیا، آندسازی، ریخته‌گری، تاسیسات تخلیه، انتقال و ذخیره‌سازی مواد اولیه در بندر را در اختیار دارد. وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: با راه‌اندازی اسکله اختصاصی این واحد در بندر پارسیان حدود ۴۰ میلیون تن به ظرفیت جابه‌جایی مواد معدنی کشور افزوده خواهد شد. رحمانی اضافه کرد: فناوری مورد استفاده در مجتمع آلومینیوم جنوب مدرن‌ترین و بهینه‌ترین فناوری تولید آلومینیوم در کشور به‌شمار می‌آید و این واحد قابلیت تولید شمش آلومینیوم، بیلت و اسلب را دارد.

رحمانی گفت: یکی از مهم‌ترین شاخصه‎های مجتمع آلومینیوم جنوب، توجه به الزامات زیست محیطی است که مورد تاکید شخص رئیس‌جمهوری نیز بوده و با بکارگیری آخرین فناوری‌ها و تجهیزات بیشترین امکان جلوگیری از آلودگی‌های زیست محیطی و حذف آلاینده‌ها را دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود و در پاسخ به تاکیدات رئیس‌جمهوری مبنی بر راه‌اندازی صنایع بالادستی و پایین‌دستی آلومینیوم در این مجتمع و در کشور افزود: بر خلاف فولاد و مس در تامین مواد اولیه آلومینیوم مشکلاتی وجود دارد که با مکانیسم‌های نوین از جمله از طریق تهاتر حدود ۷۰ درصد از نیاز مواد اولیه صنعت آلومینیوم کشور تامین می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: برای توسعه صنایع بالادستی صنعت آلومینیوم مطالعه ویژه‌ای روی تولید بوکسیت در همه جای کشور به‌ویژه‌ در جنوب استان فارس و در نزدیکی این مجتمع در حال انجام است و همچنین فاز اول طرح تولید آلومینا از نفلین‌سینیت سراب که سال‌ها راکد بود با سرمایه‌گذاری ۱۵۰ میلیون یورویی، با ظرفیت ۷۰ هزار تن عملیاتی شده است.

رحمانی گفت: در خصوص تولید‌اند نیز تفاهمنامه یک میلیارد یورویی با وزارت نفت امضا کردیم تا از طریق پالایشگاه‌های خلیج‌فارس و شازند روی تولید کک سوزنی و اسفنجی کار کنیم. وی درباره راه‌اندازی صنایع پایین‌دستی صنعت آلومینیوم در منطقه لامرد گفت: شهرک صنعتی پایین‌دستی این صنعت در این منطقه در دستور کار است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان درباره تاثیرات برجام در راه‌اندازی این مجتمع تصریح کرد: این طرح در اصل در سال ۸۴ آغاز شده بود، اما در عمل تا سال ۹۴ و دستور رئیس‌جمهوری برای همکاری با طرف خارجی متوقف بود و امروز پس از ۴ سال شاهد بهره‌برداری آن هستیم.

شهرک پایین‌دستی آلومینیوم در کنار سالکو

وزیر صنعت، معدن و تجارت پس از افتتاح آلومینیوم جنوب در لامرد در گفت‌وگو با خبرنگاران از هدف‌گذاری برای راه‌اندازی شهرک پایین‌دستی آلومینیوم در کنار سالکو خبر داد. رضا رحمانی در ادامه افزود: برای راه‌اندازی این طرح علاوه بر آورده سهامداران (صندوق سرمایه‌گذاری غدیر و ایمیدرو) از فاینانس خارجی نیز استفاده شده است.

وی با اعلام اینکه در ساخت این واحد ۵۰ شرکت داخلی و خارجی همکاری داشتند، گفت: مساحت این مجتمع ۲۰۰ هکتار است که ۲۵۷ سالن صنعتی و ۲۴۰هزار مترمربع زیربنا دارد. وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه تاسیسات این مجتمع، مجموعه کاملی در حوزه تولید آلومینیوم است، گفت: این واحد بزرگ دارای اسکله اختصاصی، تخلیه و انبار و دارای امکانات متعددی است که برای آینده پیش‌بینی کردیم شهرک پایین‌دستی آلومینیوم را در این منطقه احداث کنیم.

رحمانی ادامه داد: در حوزه صنایع بالادستی نیز که در زمینه آلومینا مشکل داشتیم در حال پیگیری هستیم.
وی افتتاح این واحد را در این شرایط با این حجم سرمایه‌گذاری کار بزرگی دانست و گفت: این یک کار کم‌سابقه بود که با همت و کار جهادی و همکاری ایمیدرو و غدیر انجام شد.

رحمانی افزود: کنسرسیومی از بانک‌ها متشکل از بانک‌هایی مانند صادرات، ملی، ملت و صنعت و ‌معدن و‌ بانک تجارت سرمایه در گردش این واحد را تامین می‌کنند. رحمانی گفت: در موضوع زیرساخت‌ها هم اقدامات خوبی در بخش آب، برق و گاز و تصفیه‎خانه انجام شده است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.